| EXSHINE Part Number: | EX-292250-9 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 292250-9 |
| Manufacturer / Brand: | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Brief Description: | CONN HEADER 9POS R/A PCB TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 292250 Drawing |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Termination | Press-Fit |
|---|---|
| Shrouding | Shrouded |
| Series | CT |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging | Bulk |
| Other Names | 2922509 A98770 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 9 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 292250-9 |
| Insulation Color | Natural |
| Features | - |
| Fastening Type | - |
| Expanded Description | 9 Positions Header Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin |
| Description | CONN HEADER 9POS R/A PCB TIN |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Length - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Connector Type | Header |
| Other Names | 2922509 A98770 |
|---|---|
| Standard Package | 500 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- TE Connectivity AMP, formerly Tyco Electronics AMP is the world's leader in the development and manufacture of a wide variety of electronic/electrical connectors and interconnection systems. Products range from terminals and splices to sophisticated high speed printed circuit board connectors and IC sockets, to USB and Circular Connectors.