| EXSHINE Part Number: | EX-3-179555-3 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 3-179555-3 |
| Manufacturer / Brand: | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Brief Description: | CONN HOUSING TAB 6POS KEY-XY PNL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 179555 Drawing |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Series | Dynamic D-3200 |
|---|---|
| Row Spacing | 0.300" (7.62mm) |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Packaging | Bulk |
| Other Names | 31795553 A29577 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 6 |
| Note | Contacts Not Included |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 3-179555-3 |
| Features | Polarizing Key |
| Fastening Type | - |
| Expanded Description | 6 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.200" (5.08mm) |
| Description | CONN HOUSING TAB 6POS KEY-XY PNL |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Termination | Crimp |
| Connector Type | Plug |
| Color | Black |
| Standard Package | 150 |
|---|---|
| Other Names | 31795553 A29577 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- TE Connectivity AMP, formerly Tyco Electronics AMP is the world's leader in the development and manufacture of a wide variety of electronic/electrical connectors and interconnection systems. Products range from terminals and splices to sophisticated high speed printed circuit board connectors and IC sockets, to USB and Circular Connectors.