Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-H46K49BZA |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | H46K49BZA |
| Manufacturer / Brand: | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Brief Description: | RES 6.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | HOLCO Series Datasheet1879689 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Tolerance | ±0.1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm) |
| Series | Holco, Holsworthy |
| Resistance (Ohms) | 6.49k |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Axial |
| Other Names | 7-1879689-3 7-1879689-3-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
| Manufacturer Part Number | H46K49BZA |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | Pulse Withstanding |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 6.49k Ohm ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film |
| Description | RES 6.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL |
| Composition | Metal Film |
| Standard Package | 250 |
|---|---|
| Other Names | 7-1879689-3 7-1879689-3-ND |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- TE Connectivity AMP, formerly Tyco Electronics AMP is the world's leader in the development and manufacture of a wide variety of electronic/electrical connectors and interconnection systems. Products range from terminals and splices to sophisticated high speed printed circuit board connectors and IC sockets, to USB and Circular Connectors.