| EXSHINE Part Number: | EX-RN73C1J21KBTDF |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | RN73C1J21KBTDF |
| Manufacturer / Brand: | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Brief Description: | RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | RN73 Series Datasheet1879134 DrawingRN73 Series Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Tolerance | ±0.1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) |
| Series | RN73, Holsworthy |
| Resistance (Ohms) | 21k |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Other Names | 3-1879134-2 3-1879134-2-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number | RN73C1J21KBTDF |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 21k Ohm ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film |
| Description | RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Composition | Thin Film |
| Other Names | 3-1879134-2 3-1879134-2-ND |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- TE Connectivity AMP, formerly Tyco Electronics AMP is the world's leader in the development and manufacture of a wide variety of electronic/electrical connectors and interconnection systems. Products range from terminals and splices to sophisticated high speed printed circuit board connectors and IC sockets, to USB and Circular Connectors.