Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-64992-S05-5RLF |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 64992-S05-5RLF |
| Manufacturer / Brand: | Amphenol FCI |
| Brief Description: | GUIDE PIN .100 SHRD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 64992 Drawing |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating | - |
|---|---|
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Series | BergCon® |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging | Tray |
| Overall Contact Length | - |
| Operating Temperature | - |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 10 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Manufacturer Part Number | 64992-S05-5RLF |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Insulation Height | 0.374" (9.50mm) |
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | - |
| Expanded Description | 10 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold |
| Description | GUIDE PIN .100 SHRD |
| Current Rating | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | 100µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Connector Type | Header |
| Applications | - |
| Standard Package | 625 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Amphenol Corporation acquired FCI Asia Pte Ltd on 8 Jan 2016, further strengthening FCI as an international connector and cable assembly solutions manufacturer of Backplane Connectors, Power Solutions, Board/Wire to Board Connectors, Input/Output Connectors, Optical Interconnect, Cable Assemblies and Flex Connectors. At Amphenol FCI (AFCI), they design and manufacture a wide array of hi-tech connector solutions for various market applications, including data/tele-communications, data storage and servers, consumer electronics, medical, industrial & instrumentation, automotive motorized vehicles as well as renewable energy. Their global footprint comprises of R&D, manufacturing and sales operations. They are well renowned and respected for their technological leadership, as well as innovative connector and cable assembly solutions. Related product brands include: Amphenol, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing), Amphenol Aerospace Operations, Amphenol Commercial Products, Amphenol Industrial, Amphenol Pcd, Amphenol RF, Amphenol Sine Systems, Amphenol SV Microwave.