Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-HCPL-315J |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | HCPL-315J |
| Manufacturer / Brand: | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Brief Description: | OPTOISO 5KV 2CH GATE DRIVER 16SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | HCPL-3150, HCPL-315J |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply | 15 V ~ 30 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.6V |
| Technology | Optical Coupling |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 100ns, 100ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 300ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 500ns, 500ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 12 Leads |
| Other Names | 516-1129-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number | HCPL-315J |
| Expanded Description | 600mA Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 2 Channel 16-SO |
| Description | OPTOISO 5KV 2CH GATE DRIVER 16SO |
| Current - Peak Output | 600mA |
| Current - Output High, Low | 500mA, 500mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25mA |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 15kV/µs |
| Approvals | CSA, IEC/EN/DIN, UR |
| Other Names | 516-1129-5 |
|---|---|
| Standard Package | 45 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Broadcom Limited is a diversified global semiconductor leader built on 50 years of innovation, collaboration and engineering excellence. Broadcom’s extensive product portfolio serves multiple applications within four primary end markets: wired infrastructure, wireless communications, enterprise storage and industrial & others. Applications for our products in these end markets include: data center networking, home connectivity, broadband access, telecommunications equipment, smartphones and base stations, data center servers and storage, factory automation, power generation and alternative energy systems, and displays.