Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-A207306R35 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | A207306R35 |
| Manufacturer / Brand: | Bussmann (Eaton) |
| Brief Description: | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | A2000, LP2000, CB2000 Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Series | A2000 |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Circuits | 6 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Manufacturer Part Number | A207306R35 |
| Features | Flange |
| Expanded Description | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws |
| Description | CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375" |
| Current Rating | 30A |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin, Insulated |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Standard Package | 50 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Eaton’s Electronics Division is a diversified global manufacturer of circuit and overvoltage protection products as well as power management magnetics and supercapacitors. Through innovative technology and custom-engineered designs, Eaton provides unique solutions for today’s market-driven requirements. With the acquisition of Cooper Industries by Eaton, Cooper Bussmann Electronics is now called Eaton Electronics Division.