| EXSHINE Part Number: | EX-DRA127-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | DRA127-1R0-R |
| Manufacturer / Brand: | Bussmann (Eaton) |
| Brief Description: | FIXED IND 1UH 19.22A 1.7 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | DRA Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Type | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| Shielding | Shielded |
| Series | DRA |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Nonstandard |
| Other Names | 283-3589-2 DRA127-1R0-R-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Material - Core | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number | DRA127-1R0-R |
| Inductance | 1µH |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Expanded Description | 1µH Shielded Wirewound Inductor 19.22A 1.7 mOhm Nonstandard |
| Description | FIXED IND 1UH 19.22A 1.7 MOHM |
| DC Resistance (DCR) | 1.7 mOhm |
| Current Rating | 19.22A |
| Current - Saturation | 40A |
| Other Names | 283-3589-2 DRA127-1R0-R-ND |
|---|---|
| Standard Package | 350 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Eaton’s Electronics Division is a diversified global manufacturer of circuit and overvoltage protection products as well as power management magnetics and supercapacitors. Through innovative technology and custom-engineered designs, Eaton provides unique solutions for today’s market-driven requirements. With the acquisition of Cooper Industries by Eaton, Cooper Bussmann Electronics is now called Eaton Electronics Division.