| EXSHINE Part Number: | EX-FNQ-4/10 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | FNQ-4/10 |
| Manufacturer / Brand: | Bussmann (Eaton) |
| Brief Description: | FUSE CARTRIDGE 4MA 600VAC 5AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | FNQ Series Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating - DC | - |
|---|---|
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) |
| Series | FNQ |
| Response Time | Slow |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38.1mm |
| Other Names | FNQ-4-10 |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number | FNQ-4/10 |
| Fuse Type | Cartridge |
| Features | - |
| Description | FUSE CARTRIDGE 4MA 600VAC 5AG |
| Current Rating | 4mA |
| Class | CC |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Other Names | FNQ-4-10 |
|---|---|
| Standard Package | 10 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Eaton’s Electronics Division is a diversified global manufacturer of circuit and overvoltage protection products as well as power management magnetics and supercapacitors. Through innovative technology and custom-engineered designs, Eaton provides unique solutions for today’s market-driven requirements. With the acquisition of Cooper Industries by Eaton, Cooper Bussmann Electronics is now called Eaton Electronics Division.