Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-7301P1YCQE |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 7301P1YCQE |
| Manufacturer / Brand: | C&K |
| Brief Description: | SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 7000 Series Mini Toggle Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating - DC | 28V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Termination Style | PC Pin |
| Switch Function | On-On |
| Series | 7000 |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 7301P1YCQE |
| Ingress Protection | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Expanded Description | Toggle Switch 3PDT Panel Mount |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Description | SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V |
| Current Rating | 5A (AC/DC) |
| Circuit | 3PDT |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Actuator Type | Flat Anti-Rotation |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated |
| Actuator Length | 21.33mm |
| Standard Package | 1 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- C&K is a leader in interface and switch technology as well as smart card and high reliability connector products. C&K offers more than 55,000 unique part numbers that are built, priced and delivered as standard catalog items. C&K products include: low profile tactile switches, navigation switches, detect switches, pushbutton switches, rotary, switch lock and key switches, slide switches, toggle switches, DIP, illuminated switches, and sealed switches.