Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-4P147F35IST |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 4P147F35IST |
| Manufacturer / Brand: | CTS Electronic Components |
| Brief Description: | CRYSTAL 14.745600 MHZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | ATSSM4P (4P) Series Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Type | MHz Crystal |
|---|---|
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.191" W (13.00mm x 4.85mm) |
| Series | ATSSM4P |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | HC49/US |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Operating Mode | Fundamental |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 4P147F35IST |
| Load Capacitance | Series |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency | 14.7456MHz |
| Expanded Description | 14.7456MHz ±30ppm Crystal Series 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohm |
| Description | CRYSTAL 14.745600 MHZ |
| Standard Package | 1,000 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- CTS Electronic Components is a division of CTS Corporation. The division has five product lines: Electrocomponents, Filters, Frequency Control, Resistors, and Thermal Management Solutions. The company manufactures an extensive array of frequency-control devices, ceramic RF filters and duplexers, EMI/RFI filters, capacitors, DIP and rotary switches, rotary and linear potentiometers, encoders, resistor and resistor/capacitor networks, and heat management components. With manufacturing locations in Albuquerque, New Mexico; Hopkinton, Massachusetts; Nogales, Mexico; Singapore; Zhongshan and Tianjin, China; and Kaohsiung, Taiwan; CTS is able to serve major markets such as medical, defense and aerospace, industrial controls, power management, HVAC, security, lighting, audio, communications, computer, and electronic networking.