| EXSHINE Part Number: | EX-CGHV40100F |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | CGHV40100F |
| Manufacturer / Brand: | Cree |
| Brief Description: | FET RF 125V 3GHZ 440193 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | CGHV40100 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Test | 50V |
|---|---|
| Voltage - Rated | 125V |
| Transistor Type | HEMT |
| Supplier Device Package | 440193 |
| Series | GaN |
| Power - Output | 116W |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 440193 |
| Noise Figure | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number | CGHV40100F |
| Gain | 11dB |
| Frequency | 0Hz ~ 3GHz |
| Expanded Description | RF Mosfet HEMT 50V 600mA 0Hz ~ 3GHz 11dB 116W 440193 |
| Description | FET RF 125V 3GHZ 440193 |
| Current Rating | 8.7A |
| Current - Test | 600mA |
| Standard Package | 1 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Cree leads the LED lighting revolution and is making energy-wasting traditional lighting technologies obsolete through the use of energy-efficient, environmentally friendly LED lighting. Cree first brought the blue LED to market in 1989, and today Cree's XLamp® LEDs have continually exceeded industry standards for brightness and efficiency. Indeed, XLamp LEDs were the first "lighting-class" LEDs – LEDS bright enough to be used in general-illumination applications, such as desk lamps, ceiling fixtures and street lights. In addition, Cree's extensive line of high-brightness LEDs are also introducing new performance levels to outdoor video displays and decorative lighting.
Cree’s power and RF division is now known as Wolfspeed, A Cree Company. Wolfspeed is liberating power and wireless systems from the limitations of silicon by leading the innovation and commercialization of next-generation systems based on silicon carbide and gallium nitride.