Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-T38171-18-0 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | T38171-18-0 |
| Manufacturer / Brand: | Curtis Industries |
| Brief Description: | CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.375" |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 37000,38000 Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Terminal Screw Material | - |
| Terminal Screw Finish | - |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Series | 38000 |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Packaging | Bulk |
| Other Names | T38171180 |
| Operating Temperature | 105°C |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Circuits | 18 |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Manufacturer Part Number | T38171-18-0 |
| Features | - |
| Expanded Description | 18 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Description | CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.375" |
| Current Rating | 20A |
| Color | - |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Other Names | T38171180 |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Curtis Industries, a leading global manufacturer of standard, modified, and custom devices, offers a wide array of EMI filter (single-phase, three-phase, DC), interconnect (barrier, Euro, PCB, DIN), and industrial products. Solving complex technical challenges with innovative engineering solutions is the Curtis Industries key to customer satisfaction.