Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-BZ-2RQ174-A2 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | BZ-2RQ174-A2 |
| Manufacturer / Brand: | Electro Corp (Honeywell Sensing and Productivity Solutions) |
| Brief Description: | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | BZ,BA,BM,6AS,W,Y SeriesBZ, BA, BM, BE Series Part Number Guide |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating - DC | 125V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Switch Function | On-Mom |
| Series | BZ |
| Release Force | 113gf |
| Pretravel | 0.015" (0.4mm) |
| Packaging | Bulk |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Operating Position | 0.859" (21.8mm) |
| Operating Force, Torque | 255 ~ 368gf |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Manufacturer Part Number | BZ-2RQ174-A2 |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Electrical Life | - |
| Differential Travel | 0.002" (0.05mm) |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V |
| Current Rating | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit | SPDT |
| Actuator Type | Overtravel Plunger |
| Standard Package | 5 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Electro Corp was acquired by Honeywell in 2002. They provide speed, presence, and position sensors to a wide variety of industries including process control, agricultural, manufacturing, aerospace, recreational, truck, tractor, off-road, and rail.
View Honeywell Sensing and Productivity Solutions