| EXSHINE Part Number: | EX-FAN7083M_GF085 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | FAN7083M_GF085 |
| Manufacturer / Brand: | Fairchild/ON Semiconductor |
| Brief Description: | IC GATE DVR HI SIDE RESET 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | FAN7083_GF085 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 20 V |
|---|---|
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Rise / Fall Time (Typ) | 200ns, 25ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number | FAN7083M_GF085 |
| Logic Voltage - VIL, VIH | - |
| Input Type | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600V |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Expanded Description | High-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC |
| Driven Configuration | High-Side |
| Description | IC GATE DVR HI SIDE RESET 8-SOIC |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 200mA, 400mA |
| Channel Type | Single |
| Standard Package | 95 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Fairchild is now part of ON Semiconductor
Together, we deliver a more extensive product portfolio of power discretes, ICs and power modules, plus a complete offering of low, mid and high voltage products across the entire voltage spectrum which means more choices for your designs. Together, we provide a stronger presence in the key markets of automotive, industrial and wireless, combined with increased technical and sales support.