Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-71C361204S-1110SC |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 71C361204S-1110SC |
| Manufacturer / Brand: | Grayhill, Inc. |
| Brief Description: | SWITCH ROTARY 4/10POS 250MA 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 71 Series Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC | 115V |
| Termination Style | Solder Lug |
| Series | 71 |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Other Names | 71C36-1CP-1AW 71C36-1CP-1AW-ND 71C361CP1AW |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz |
| Number of Positions | 4, 10 |
| Number of Poles per Deck | 2, 1 |
| Number of Decks | 1 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 71C361204S-1110SC |
| Index Stops | Fixed, Continuous |
| Features | - |
| Expanded Description | Rotary Switch 4, 10 Position DP4T, SP10T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount |
| Description | SWITCH ROTARY 4/10POS 250MA 115V |
| Depth Behind Panel | 35.94mm |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) |
| Contact Timing | Shorting (MBB) |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Finish | - |
| Circuit per Deck | DP4T, SP10T |
| Angle of Throw | 36° |
| Actuator Type | Concentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia) |
| Actuator Length | 9.53mm |
| Standard Package | 1 |
|---|---|
| Other Names | 71C36-1CP-1AW 71C36-1CP-1AW-ND 71C361CP1AW |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Grayhill, Inc. is a leading manufacturer of electronic components including, optical and mechanical encoders, rotary switches, joysticks, surface mount and thru-hole DIP switches, rotary DIP switches, toggle switches, standard & custom keypads, custom operator interface front panels, I/O modules, and mounting racks.