| EXSHINE Part Number: | EX-X9258TS24T1 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | X9258TS24T1 |
| Manufacturer / Brand: | Intersil |
| Brief Description: | IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | X9258 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply | ±5V |
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Series | XDCP™ |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 40 |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Taps | 256 |
| Number of Circuits | 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Manufacturer Part Number | X9258TS24T1 |
| Interface | I²C |
| Features | Selectable Address |
| Expanded Description | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC |
| Description | IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC |
| Configuration | Potentiometer |
| Standard Package | 1,000 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Intersil Corporation is a leader in the design and manufacture of high performance analog semiconductors. The Company's products address some of the industry's fastest growing markets, such as: flat panel displays, cell phones, other handheld systems, and notebooks. Intersil’s product families address power management and analog signal processing functions. Intersil products include battery management ICs, hot-swap and hot-plug controllers, linear regulators, supervisory ICs, switching DC/DC regulators, power MOSFET drivers, optical storage laser diode drivers, DSL line drivers, video and high performance operational amplifiers, data converters, interface ICs, analog switches and multiplexers, crosspoint switches, voice-over-IP devices, and ICs for military, space, and radiation-hardened applications.