| EXSHINE Part Number: | EX-C0805C101J2GALTU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | C0805C101J2GALTU |
| Manufacturer / Brand: | KEMET |
| Brief Description: | CAP CER 100PF 200V NP0 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | Ceramic Chip |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Rated | 200V |
|---|---|
| Tolerance | ±5% |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.88mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series | L |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names | C0805C101J2GAL C0805C101J2GAL7800 C0805C101J2GAL7867 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
| Manufacturer Part Number | C0805C101J2GALTU |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 100pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) |
| Description | CAP CER 100PF 200V NP0 0805 |
| Capacitance | 100pF |
| Applications | General Purpose |
| Standard Package | 4,000 |
|---|---|
| Other Names | C0805C101J2GAL C0805C101J2GAL7800 C0805C101J2GAL7867 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- KEMET Corporation is a leading global supplier of electronic components. We offer our customers the broadest selection of capacitor technologies in the industry across all dielectrics, along with an expanding range of electro-mechanical devices, electromagnetic compatibility solutions and supercapacitors. Our vision is to be the preferred supplier of electronic component solutions for customers demanding the highest standards of quality, delivery and service.