Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-0805J0100221KCT |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 0805J0100221KCT |
| Manufacturer / Brand: | Knowles / Syfer |
| Brief Description: | CAP CER 220PF 10V C0G/NP0 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | MLCC Standard Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Rated | 10V |
|---|---|
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.051" (1.30mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 0805J0100221KCT |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | Epoxy Mountable |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 220pF ±10% 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) |
| Description | CAP CER 220PF 10V C0G/NP0 0805 |
| Capacitance | 220pF |
| Applications | General Purpose |
| Standard Package | 3,000 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Knowles Syfer (formerly Syfer Technology Limited) is a premier global manufacturer renowned for innovative application specific high-voltage, Hi-Q RF MLCCs and thru-hole/SMT EMI suppression filters. Our comprehensive product range includes; MLCCs include RF/Microwave/ultra-low ESR, high voltage to 12 k VDC, 250 VAC ratings, safety certified SMDs as well as space-grade parts. Our patented StackiCap™ is a unique capacitor assembly designed to achieve high capacitance and high voltage.
Syfer’s EMI filter lineup has SMD feed through capacitors rated to 3 A, SMD C and Pi filters rated to 20 A and X2Y® technology.
The broad Syfer AEC Q200 qualified family features both surface mount EMI filters and high-voltage MLCCs focused on the HEV and EV automotive market.
Worldwide manufacturing operations include a brand new facility in Suzhou, China, equipped with modern equipment to assure consistent, high quality products to meet the growing needs of our global markets.