| EXSHINE Part Number: | EX-MMSZ4698-TP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | MMSZ4698-TP |
| Manufacturer / Brand: | Micro Commercial Components (MCC) |
| Brief Description: | DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | MMSZ4678 - MMSZ4716 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 10mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Series | - |
| Power - Max | 500mW |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOD-123 |
| Other Names | MMSZ4698-TPMSTR |
| Operating Temperature | 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | MMSZ4698-TP |
| Expanded Description | Zener Diode 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
| Description | DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 8.4V |
| Other Names | MMSZ4698-TPMSTR |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Founded in 1998, Micro Commercial Components Corp. (MCC) is a supplier of high-quality discrete semiconductors to the consumer markets. MCC's products include diodes, rectifiers, transistors, MOSFETs, voltage regulators and protection devices.