Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-MXLPLAD15KP43AE3 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | MXLPLAD15KP43AE3 |
| Manufacturer / Brand: | Microsemi |
| Brief Description: | TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | MPLAD15KP7.0A - 200CA |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 43V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 69.4V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 47.8V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | PLAD |
| Series | Military, MIL-PRF-19500 |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 15000W (15kW) |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Other Names | 1086-10844 1086-10844-MIL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | MXLPLAD15KP43AE3 |
| Description | TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 216A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Applications | General Purpose |
| Standard Package | 1 |
|---|---|
| Other Names | 1086-10844 1086-10844-MIL |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Microsemi Corporation (Nasdaq: MSCC) offers a comprehensive portfolio of semiconductor and system solutions for aerospace & defense, communications, data center and industrial markets. Products include high-performance and radiation-hardened analog mixed-signal integrated circuits, FPGAs, SoCs and ASICs; power management products; timing and synchronization devices and precise time solutions, setting the world’s standard for time; voice processing devices; RF solutions; discrete components; enterprise storage and communication solutions, security technologies and scalable anti-tamper products; Ethernet solutions; Power-over-Ethernet ICs and midspans; as well as custom design capabilities and services. Microsemi is headquartered in Aliso Viejo, Calif., and has approximately 4,800 employees globally.