| EXSHINE Part Number: | EX-110-93-624-41-105000 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 110-93-624-41-105000 |
| Manufacturer / Brand: | Mill-Max |
| Brief Description: | CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 110...105 Series (in.)110...105 Series (metric) |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Termination | Solder |
| Series | 110 |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging | Tube |
| Other Names | 11093-62441105000 1109362441105000 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 24 (2 x 12) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 110-93-624-41-105000 |
| Housing Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Features | Open Frame |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD |
| Current Rating | 3A |
| Contact Resistance | - |
| Contact Material - Post | Brass Alloy |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post | 200µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Standard Package | 32 |
|---|---|
| Other Names | 11093-62441105000 1109362441105000 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Mill-Max Mfg. Corp., located at 190 Pine Hollow Road, Oyster Bay, NY 11771, is a vertically integrated engineering and manufacturing company capable of producing over 100 million interconnect components a week, making us the largest manufacturer of precision machined interconnect components in North America.
Established in 1971 by Roger Bahnik, Chairman and CEO, Mill-Max has a tradition of exercising total control from raw materials to finished product. Our 150,000 square foot plant houses all facilities including: engineering, tooling, primary and secondary machining, stamping, gold and tin plating, injection molding, automatic assembly operations and strict process control, monitored by our experienced Quality Control Inspectors.