| EXSHINE Part Number: | EX-GJM1555C1H6R7BB01D |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | GJM1555C1H6R7BB01D |
| Manufacturer / Brand: | Murata Electronics |
| Brief Description: | CAP CER 6.7PF 50V NP0 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | Chip Monolithic Ceramic Caps Part NumberingGJM1555C1H6R7BB01Chip Monolithic Ceramic Caps Catalog |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Rated | 50V |
|---|---|
| Tolerance | ±0.1pF |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series | GJM |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | GJM1555C1H6R7BB01D |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | High Q, Low Loss |
| Expanded Description | 6.7pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) |
| Description | CAP CER 6.7PF 50V NP0 0402 |
| Capacitance | 6.7pF |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Standard Package | 10,000 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Murata is a global leader in the design, manufacture and supply of advanced electronic materials, leading edge electronic components, and multi-functional, high-density modules. Murata innovations can be found in a wide range of applications from mobile phones to home appliances, and automotive applications to energy management systems and healthcare devices.