| EXSHINE Part Number: | EX-830-10-033-40-001101 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 830-10-033-40-001101 |
| Manufacturer / Brand: | Preci-Dip |
| Brief Description: | CONN HDR 33POS 2MM SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 830-xx-yyy-40-001101 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating | 150VDC |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Unshrouded |
| Series | 830 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging | Bulk |
| Overall Contact Length | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 33 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 830-10-033-40-001101 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Insulation Height | 0.087" (2.20mm) |
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | - |
| Expanded Description | 33 Positions Header Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold |
| Description | CONN HDR 33POS 2MM SMD R/A |
| Current Rating | 3A |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Material | Brass |
| Contact Length - Post | - |
| Contact Length - Mating | 0.141" (3.60mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | 10µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Connector Type | Header |
| Applications | - |
| Standard Package | 130 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Preci-Dip packs unequaled expertise into cutting-edge interconnect components. Leveraging advanced designs, and top materials, with incomparable Swiss precision,Preci-Dip’s precision tools and contact assembly machines are developed, designed, and produced with passion and expertise. These experts put the principle of vertical single-site command structure put into practice - monitoring each step from raw material to finished product.