| EXSHINE Part Number: | EX-UPD78F0742MA-FAA-AX |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | UPD78F0742MA-FAA-AX |
| Manufacturer / Brand: | Renesas Electronics America |
| Brief Description: | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 78K0/Ix2 Hardware Manual |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Speed | 10MHz |
| Series | 78K0/Ix2 |
| RAM Size | 768 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 16-SSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 9 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Manufacturer Part Number | UPD78F0742MA-FAA-AX |
| Expanded Description | 78K/0 78K0/Ix2 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Description | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16SSOP |
| Data Converters | A/D 5x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | 78K/0 |
| Connectivity | - |
| Standard Package | 1 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Renesas Electronics America designs and manufactures highly integrated semiconductor system solutions for automotive, mobile and PC/AV markets. Established on April 1, 2003, as a joint venture between Hitachi, Ltd. and Mitsubishi Electric Corporation and headquartered in Tokyo, Japan, Renesas is one of the largest semiconductor companies in the world and the world-leading microcontroller supplier globally. Besides microcontrollers, Renesas offers system-on-chip devices, smart card ICs, mixed-signal products, flash memories, SRAMs and more.