Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-RNCF2010DTE191R |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | RNCF2010DTE191R |
| Manufacturer / Brand: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Brief Description: | RES SMD 191 OHM 0.5% 1/3W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | RNCF SeriesResistor Packaging Spec |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Tolerance | ±0.5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Supplier Device Package | 2010 |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm) |
| Series | RNCF |
| Resistance (Ohms) | 191 |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | RNCF2010DTE191R |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 191 Ohm ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film |
| Description | RES SMD 191 OHM 0.5% 1/3W 2010 |
| Composition | Thin Film |
| Standard Package | 4,000 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Stackpole Electronics supplies resistive components including chassis mount resistors, through hole resistors, surface mount chip resistors and resistor arrays. Stackpole began manufacturing resistors in 1928 and is now recognized as a leading, global supplier.