Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-RCC50DRYS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | RCC50DRYS |
| Manufacturer / Brand: | Sullins Connector Solutions |
| Brief Description: | CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .100 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | Edgecards .100 in Data SheetxxCxxDRYx Drawing |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Termination | Solder |
|---|---|
| Series | - |
| Read Out | Dual |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions/Bay/Row | 50 |
| Number of Positions | 100 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Manufacturer Part Number | RCC50DRYS |
| Gender | Female |
| Flange Feature | Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia |
| Features | - |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .100 |
| Contact Type | Full Bellows |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Contact Finish | Gold |
| Color | Green |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Standard Package | 1 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Sullins Connector Solutions headquartered in San Marcos, CA, has been a world leader in the design, engineering, and manufacturing of high-quality edge cards and headers since 1971.
Sullins Connector Solutions provides the industry’s widest selection of UL/CUL approved edge cards, and additionally offers product development services together with engineering support. Sullins Connector Solutions' edge cards, headers, bi-level, high density, and high temperature connectors are widely specified for use in mission-critical applications by a broad spectrum of leading industrial, commercial, military and consumer products manufacturers. Sullins Connector Solutions' connectors and interconnect systems are offered through a global network of sales representatives and distributors.