Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-VE-J54-CY-F2 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | VE-J54-CY-F2 |
| Manufacturer / Brand: | Vicor |
| Brief Description: | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | VI/VE-J00 MiniMod Family |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Output 3 | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage - Input (Min) | 100V |
| Voltage - Input (Max) | 200V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm) |
| Series | VE-J00 |
| Power (Watts) | 50W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Half Brick |
| Operating Temperature | -25°C ~ 100°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Manufacturer Part Number | VE-J54-CY-F2 |
| Features | OCP, SCP |
| Expanded Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.04A 100V - 200V Input |
| Efficiency | 90% |
| Description | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W |
| Current - Output (Max) | 1.04A |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Standard Package | 1 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Vicor Corporation is a provider of high performance modular power components, enabling customers to efficiently convert and manage power from the wall plug to point-of-load. The entire power chain is addressed with a comprehensive portfolio of high-efficiency, high-density, power distribution architectures. This approach gives design engineers the flexibility to choose from modular, plug-and-play components ranging from bricks to semiconductor-centric solutions.
Vicor’s markets include enterprise and high performance computing, telecommunications and network infrastructure, industrial equipment and automation, vehicles and transportation and aerospace and defense electronics. Vicor’s headquarters and world-class manufacturing is in Andover, MA, USA.