| EXSHINE Part Number: | EX-IH0515D |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | IH0515D |
| Manufacturer / Brand: | XP Power |
| Brief Description: | DC/DC CONVERTER +/-15V 2W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | IH Series, 2 W Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Output 3 | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm) |
| Series | IH |
| Power (Watts) | 2W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Other Names | 1470-1443-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | IH0515D |
| Features | - |
| Expanded Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 66mA, 66mA 4.5V - 5.5V Input |
| Efficiency | 80% |
| Description | DC/DC CONVERTER +/-15V 2W |
| Current - Output (Max) | 66mA, 66mA |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Standard Package | 20 |
|---|---|
| Other Names | 1470-1443-5 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- XP Power is committed to being a leading provider of power solutions, including AC-DC power supplies and DC-DC converters.