| EXSHINE Part Number: | EX-AF1210FR-07590RL |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | AF1210FR-07590RL |
| Manufacturer / Brand: | Yageo |
| Brief Description: | RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | AF Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Tolerance | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Series | AF |
| Resistance (Ohms) | 590 |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | AF1210FR-07590RL |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 590 Ohm ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film |
| Description | RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 1210 |
| Composition | Thick Film |
| Standard Package | 5,000 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Established in 1977, the Yageo Corporation has become a world-class provider of passive components services with capabilities on a global scale, including production and sales facilities in Asia, Europe and the Americas. The corporation provides one-stop-shopping, offering its complete product portfolio of resistors, capacitors and wireless components to meet the diverse requirements of customers. Yageo currently ranks as the world No.1 in chip-resistors, No. 3 in MLCCs and No. 4 in ferrite products, with strong global presence - 21 sales offices, 9 production sites and 2 R&D centers worldwide. Yageo’s product offerings are targeting at key vertical markets, including consumer electronics, computers & peripherals, industrial/power, alternative energy and automotive. We serve leading global customers, such as EMS, ODM, OEM and distributors.