| EXSHINE Part Number: | EX-PNP5WVJR-73-150R |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | PNP5WVJR-73-150R |
| Manufacturer / Brand: | Yageo |
| Brief Description: | RES 150 OHM 5W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | PNP Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Tolerance | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient | - |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) |
| Series | PNPV |
| Resistance (Ohms) | 150 |
| Power (Watts) | 5W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Axial |
| Operating Temperature | -40°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | PNP5WVJR-73-150R |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Failure Rate | - |
| Expanded Description | 150 Ohm ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound |
| Description | RES 150 OHM 5W 5% AXIAL |
| Composition | Wirewound |
| Standard Package | 500 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Established in 1977, the Yageo Corporation has become a world-class provider of passive components services with capabilities on a global scale, including production and sales facilities in Asia, Europe and the Americas. The corporation provides one-stop-shopping, offering its complete product portfolio of resistors, capacitors and wireless components to meet the diverse requirements of customers. Yageo currently ranks as the world No.1 in chip-resistors, No. 3 in MLCCs and No. 4 in ferrite products, with strong global presence - 21 sales offices, 9 production sites and 2 R&D centers worldwide. Yageo’s product offerings are targeting at key vertical markets, including consumer electronics, computers & peripherals, industrial/power, alternative energy and automotive. We serve leading global customers, such as EMS, ODM, OEM and distributors.