Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-CE3391-32.768 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | CE3391-32.768 |
| Manufacturer / Brand: | Crystek Corporation |
| Brief Description: | OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | C33xx Series |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply | 3.3V |
|---|---|
| Type | XO (Standard) |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.198" W (7.20mm x 5.02mm) |
| Series | C33 |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Output | HCMOS |
| Other Names | CE3391-32.768MHZ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Manufacturer Part Number | CE3391-32.768 |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Frequency | 32.768MHz |
| Expanded Description | 32.768MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 18mA Enable/Disable |
| Description | OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD |
| Current - Supply (Max) | 18mA |
| Current - Supply (Disable) (Max) | - |
| Other Names | CE3391-32.768MHZ |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Founded in 1958, Crystek Corporation is a high performance technological world leader in the RF microwave and frequency control industry. Crystek Corporation's broad product offerings include a diverse range of end markets including wireless, microwave radio, telecom, industrial, enterprise, medical, aerospace, and government sectors.