Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-ULP12EEP1QSSCL1REDNIL |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | ULP12EEP1QSSCL1REDNIL |
| Manufacturer / Brand: | E-Switch |
| Brief Description: | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | ULP Series DatasheetULP12EEP1QSSCL1REDNIL Drawing |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage Rating - DC | 25V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Type | Standard, Illuminated |
| Termination Style | PC Pin |
| Switch Function | On-On |
| Series | ULP |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number | ULP12EEP1QSSCL1REDNIL |
| Ingress Protection | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Features | Tactile Feedback |
| Expanded Description | Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Through Hole |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 250V |
| Current Rating | 200mA (AC), 500mA (DC) |
| Color - Actuator/Cap | Clear (White Filter/Diffuser) |
| Circuit | SPDT |
| Actuator Type | Square, Button |
| Standard Package | 1 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- E-Switch, Inc. is a leading electromechanical switch supplier that offers one of the broadest switch lines available today. Product offerings continue to expand each year with new product introductions that cater to markets including; industrial, electronics, audio/visual, medical devices and equipment, fitness and wellness, computer peripheral, consumer, appliance and many others. Customer demand has prompted the addition of several new products, including new series of tact, snap-action; slide, sealed, illuminated and anti-vandal pushbutton switches; SMT pushbutton switches; and illuminated rocker switches. E-Switch has been delivering innovative and quality switches to the global market since 1979.
Headquartered in Minneapolis, Minnesota, E-Switch has local reps, engineers, and account managers on hand to provide specifying assistance and quick response to 3D drawing requests and other inquiries, along with a top-notch sample program that allows engineers to examine and qualify switches for end product applications.