Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-F58000131 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | F58000131 |
| Manufacturer / Brand: | Electro Corp (Honeywell Sensing and Productivity Solutions) |
| Brief Description: | POS TRANS-XDCR LT 1 IN 1K/0.1% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | F58000131 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply | 30V |
|---|---|
| Termination Style | Wire Leads |
| Technology | Resistive |
| Series | LT |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | - |
| Resistance Tolerance | ±20% |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Output Signal | - |
| Output | Resistive |
| Other Names | LTS01N01KB5C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Custom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | F58000131 |
| Linearity | ±0.5% |
| Linear Range | 0 ~ 25.40mm (0 ~ 1.00") |
| For Measuring | Linear Position |
| Expanded Description | Resistive Sensor Linear Position Round Shaft Wire Leads |
| Description | POS TRANS-XDCR LT 1 IN 1K/0.1% |
| Actuator Type | Round Shaft |
| Other Names | LTS01N01KB5C |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Electro Corp was acquired by Honeywell in 2002. They provide speed, presence, and position sensors to a wide variety of industries including process control, agricultural, manufacturing, aerospace, recreational, truck, tractor, off-road, and rail.
View Honeywell Sensing and Productivity Solutions