| EXSHINE Part Number: | EX-X5163S8 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | X5163S8 |
| Manufacturer / Brand: | Intersil |
| Brief Description: | IC CPU SUPRV 16K EE RST LO 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | X5163, X5165 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Threshold | 4.38V |
|---|---|
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Reset Timeout | 100 ms Minimum |
| Reset | Active Low |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | X5163S8 |
| Expanded Description | Supervisor Open Drain or Open Collector Channel 8-SOIC |
| Description | IC CPU SUPRV 16K EE RST LO 8SOIC |
| Standard Package | 100 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Intersil Corporation is a leader in the design and manufacture of high performance analog semiconductors. The Company's products address some of the industry's fastest growing markets, such as: flat panel displays, cell phones, other handheld systems, and notebooks. Intersil’s product families address power management and analog signal processing functions. Intersil products include battery management ICs, hot-swap and hot-plug controllers, linear regulators, supervisory ICs, switching DC/DC regulators, power MOSFET drivers, optical storage laser diode drivers, DSL line drivers, video and high performance operational amplifiers, data converters, interface ICs, analog switches and multiplexers, crosspoint switches, voice-over-IP devices, and ICs for military, space, and radiation-hardened applications.