Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-JANTXV2N2919 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | JANTXV2N2919 |
| Manufacturer / Brand: | Microsemi |
| Brief Description: | TRANS 2NPN 60V 0.03A TO78 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | JANTXV2N2919 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 100µA, 1mA |
| Transistor Type | 2 NPN (Dual) |
| Supplier Device Package | TO-78-6 |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/355 |
| Power - Max | 350mW |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-78-6 Metal Can |
| Other Names | 1086-20763 1086-20763-MIL |
| Operating Temperature | 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
| Manufacturer Part Number | JANTXV2N2919 |
| Frequency - Transition | - |
| Expanded Description | Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 60V 30mA 350mW Through Hole TO-78-6 |
| Description | TRANS 2NPN 60V 0.03A TO78 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 1mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30mA |
| Standard Package | 1 |
|---|---|
| Other Names | 1086-20763 1086-20763-MIL |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Microsemi Corporation (Nasdaq: MSCC) offers a comprehensive portfolio of semiconductor and system solutions for aerospace & defense, communications, data center and industrial markets. Products include high-performance and radiation-hardened analog mixed-signal integrated circuits, FPGAs, SoCs and ASICs; power management products; timing and synchronization devices and precise time solutions, setting the world’s standard for time; voice processing devices; RF solutions; discrete components; enterprise storage and communication solutions, security technologies and scalable anti-tamper products; Ethernet solutions; Power-over-Ethernet ICs and midspans; as well as custom design capabilities and services. Microsemi is headquartered in Aliso Viejo, Calif., and has approximately 4,800 employees globally.