| EXSHINE Part Number: | EX-INN2605K |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | INN2605K |
| Manufacturer / Brand: | Power Integrations |
| Brief Description: | IC FLYBACK SWITCHER 25W 16ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | InnoSwitch-EP Family |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |
|---|---|
| Voltage - Breakdown | 725V |
| Topology | Flyback |
| Supplier Device Package | eSOP-R16B |
| Series | InnoSwitch™-EP |
| Power (Watts) | 35W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-PowerSOIC (0.350", 8.89mm Width) 15 Leads |
| Output Isolation | Isolated |
| Other Names | 596-1499-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number | INN2605K |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Expanded Description | Converter Offline Flyback Topology 100kHz eSOP-R16B |
| Duty Cycle | 60% |
| Description | IC FLYBACK SWITCHER 25W 16ESOP |
| Control Features | - |
| Other Names | 596-1499-5 |
|---|---|
| Standard Package | 48 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Power Integrations is a leading supplier of high-performance electronic components used in high-voltage power-conversion systems. Our integrated circuits and diodes enable compact, energy-efficient AC-DC power supplies for a vast range of electronic products including mobile devices, TVs, PCs, power tools, smart appliances (IoT), smart utility meters and LED lights.