Photo for reference only Contact us for more images
| EXSHINE Part Number: | EX-714-87-124-31-018101 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | 714-87-124-31-018101 |
| Manufacturer / Brand: | Preci-Dip |
| Brief Description: | CONN PIN RCPT .016-.021 SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | 714-xx-1yy-31-018101 |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Termination | Solder |
|---|---|
| Tail Type | No Tail |
| Tail Diameter | - |
| Socket Depth | 0.148" (3.76mm) |
| Series | 714 |
| Pin Hole Diameter | - |
| Packaging | Strip |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Hole Diameter | 0.039" ~ 0.051" (0.99mm ~ 1.30mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 714-87-124-31-018101 |
| Length - Overall | 0.168" (4.27mm) |
| Insertion Force | 1.00N |
| Flange Diameter | 0.055" (1.40mm) |
| Features | - |
| Expanded Description | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) No Tail Solder |
| Description | CONN PIN RCPT .016-.021 SOLDER |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Contact Finish | Gold |
| Board Thickness | 0.039" ~ 0.134" (1.00mm ~ 3.40mm) |
| Accepts Pin Diameter | 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) |
| Standard Package | 250 |
|---|
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Preci-Dip packs unequaled expertise into cutting-edge interconnect components. Leveraging advanced designs, and top materials, with incomparable Swiss precision,Preci-Dip’s precision tools and contact assembly machines are developed, designed, and produced with passion and expertise. These experts put the principle of vertical single-site command structure put into practice - monitoring each step from raw material to finished product.