| EXSHINE Part Number: | EX-LFE5UM5G-85F-8BG381C |
|---|---|
| Manufacturer Part Number: | LFE5UM5G-85F-8BG381C |
| Manufacturer / Brand: | Lattice Semiconductor |
| Brief Description: | 83.6K LUTS, 205 /O, 1.1V, -8 SPE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Condition: | New and unused, Original |
| Datasheet Download: | ECP5™, ECP5-5G™ Family Datasheet |
| Application: | - |
| Weight: | - |
| Alternative Replacement: | - |
| Voltage - Supply | 1.045 V ~ 1.155 V |
|---|---|
| Total RAM Bits | 3833856 |
| Supplier Device Package | 381-CABGA (17x17) |
| Series | ECP5-5G |
| Package / Case | 381-FBGA |
| Other Names | 220-2111 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TJ) |
| Number of Logic Elements/Cells | 84000 |
| Number of LABs/CLBs | 21000 |
| Number of I/O | 205 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Part Number | LFE5UM5G-85F-8BG381C |
| Description | 83.6K LUTS, 205 /O, 1.1V, -8 SPE |
| Standard Package | 90 |
|---|---|
| Other Names | 220-2111 |
|
|
T/T (Bank Transfer) Receiving: 1-4 days. |
|
|
Paypal Receiving: immediately. |
|
|
Western Union Receiving: 1-2 hours. |
|
|
MoneyGram Receiving: 1-2 hours. |
|
|
Alipay Receiving: immediately. |
![]() |
DHL EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
FEDEX EXPRESS Delivery time: 1-3 days. |
![]() |
UPS EXPRESS Delivery time: 2-4 days. |
![]() |
TNT EXPRESS Delivery time: 3-6 days. |
![]() |
EMS EXPRESS Delivery time: 7-10 days. |

- Lattice Semiconductor, founded in 1983 and headquartered in Portland, Oregon, is the global leader in smart connectivity solutions. They provide market leading intellectual property and low-power, small form-factor devices that enable more than 8,000 global customers to quickly deliver innovative and differentiated cost and power efficient products. The Company's broad end-market exposure extends from consumer electronics to industrial equipment, communications infrastructure and licensing.